Ortodontia

Millal on vajalik ortodontia?

Ortodontia, olles üks oluline hambaravi haru, aitab parandada hambumuse funktsionaalsust kui ka üleüldist esteetilist välimust.
Paljusid hammaste- ja lõualuude kasvuga seotud probleeme saab ennetada ja vajadusel ka efektiivselt ravida, kui seda teha õigel ajal. Esimene ortodondi külastus peaks toimuma umbes 7-8 aastaselt või varem.
Ortodontilise ravi teostamisel ei ole vanusepiiri.

 

Miks ravida?

Hambumushäired võivad tekitada mälumis- ning hügieeniprobleeme, lõualuuliigese ja hambagruppide ülekoormust, lihaspingeid pea ja kaela piirkonnas. Nähtavate hambumushäirete esinemine võib mõjutada ka inimese enesehinnangut.
Vajadus ortodontilise ravi järele tekib ka proteesimise või suukirurgia kompleksravi osana.

 

Ravi eesmärk

Ortodontilise ravi käigus on võimalik ruumipuudusega asetsevate hammaste asendite ja hamba kallete muutmine, hambakaarte kuju ja funktsiooni taastamine, lõualuude kasvu mõjutamine. Ravi tulemusena võib muutuda ka näo välisilme.

 

Ravi planeerimine

Esimesel ortodontilisel konsultatsioonil toimub hammaskonna seisundi hindamine, ravivajaduse määramine ning vajadusel täiendavad lisauuringud. Lepitakse kokku edasine tegevuskava. Kohese ravivajaduse ilmnemisel koostatakse edasiseks patsiendi või patsiendi esindaja nõusolekul põhjalik raviplaan ja diagnostika. Järgneval visiidil toimub personaalse raviplaani, ravi maksumuse ning kestuse arutelu. Raviks nõusoleku saamise korral alustatakse ortodontilise raviga vastavalt raviplaanis paika pandud punktidele.

 

Ravi kulg

Ortodontiline ravis kasutatakse erinevaid raviaparaate, millede kasutamise valik sõltub hambumushäirete ulatusest. Hambad muudavad oma asendit aparaatide poolt tekitatud nõrga jõu mõjul. Ravi käigus toimub ortodondi poolt raviaparaatide regulaarne aktiveerimine ning jälgimine. Ravi kestus sõltub hambumusanomaalia raskusest ja ka vanusest ning ravi umbkaudne kestus võib olla paarist kuust mitme aastani.

 

Ravi lõppedes

Oodatava tulemuse saavutamise järel eemaldatakse raviaparaadid ning ortodontilise ravitulemuse säilitamise jaoks on vaja paigaldada hammastele fikseeritud ning vahel ka suust eemaldatavad retainerid.